KONCERTY

1. 12. 2001 NYMBURK, KD JANOUŠEK

         V sobotu 1.12. jsme jeli do Nymburka, podívat se na koncert Litinové Vany, která předskakovala kapelám daleko punkovějším a daleko hojněji navštěvovaným - DKV a Plexis. Ve společnosti Česuldy a Terezky jsme dorazili do zmíněného města, po menších peripetiích nalezli kulturní dům a v půl osmé vstupovali do objektu. Vstupné 80,- bylo logicky zdůvodnitelným překvapením. Dvě dále hrající kapely jsou totiž dost dobré a samotný sál je poměrně luxusní.
         Kulturní domy postavené v době reálného socialismu se vyznačují následujícími vlastnostmi: Jsou nepřiměřeně velké a nepřiměřeně vybavené k účelům, k nimž dnes převážně slouží. Toalety jsou předimenzovány, bar je poddimenzován. Křesla a židle zbytečně pohodlné - alespoň ve vztahu k dnešní klientele. Kulturní dům prostě není ideální prostředí pro koncert punkových kapel.
         Ovšem dle reprodukce bylo patrné, že akustika je velice slušná.
         U baru jsme nalezli Vanu a Dejva, sami jsme se však stáhli do kouta sálu. Díky intervenci Dejva a jisté (mě jako vždy neznámé (Katka Líbalová - pozn. Dejv)) dívky (která mě však znala jménem) jsem dostal pivo dokonce do skla. Zdálo se, že času je dost, Vana se dosud ke koncertu nechystala a tak jsme stačili popít docela statečně. I Lešoun měl dneska "svůj den", neb toužil po uvedení do stavu kómatického. To se mu naštěstí nepodařilo a tak mohl ve tři čtvrtě na devět nastoupit ve stavu použitelném (stejně jako zbytek kapely). Kapela tedy hrála jako první a prázdný sál se zaplňoval jen pomalu. Příliš velký prostor pod pódiem ostře kontrastoval například se Slamníkem, kde minulý pátek nebylo na PS k hnutí. To bylo na škodu. I nejtvrdší fanoušci víceméně postávali, alespoň zpočátku. Přitom bylo co poslouchat.
         Zde bych se zmínil o trvalém překvapení, které nám Vana zprostředkovává. Kapela označovaná jako punková takto prakticky nehraje, "nejpunkovější" zvuk měla píseň převzatá - od Pavla Horňáka. Ovšem hrála se až na druhý pokus :-) po opravě šlapky. Naštěstí se to povedlo zamluvit několika hláškami a posluchače udržet.
         Výsledek byl tedy velice dobrý a hodný patřičné oslavy. Následující kapela DKV byla pro mě novinkou, a musím říci, že příjemným překvapením. Zvláště "Vanessa", tedy houslistka skupiny. Zvuk měl neobvyklou barvu a v rámci kapely bylo na koho se dívat. Právě soustředění na houslisku mi však přineslo k uším několik drobných nepřesností, které mě lehce vyhazovaly z rytmu. Detailnější zhodnocení však nemohu provést, neboť jsem tou dobou zvolna odpadal udolán litříkem vína a přechozenou chřipkou. Díky tomu jsem také neslyšel skoro nic z koncertu kapely Plexis, i když z toho mála myslím, že to bylo dost dobré.
         Dohromady to byl hudebně hezký koncert, ještě jednou chválím akustiku a zvukaře (případně někoho jiného, kdo to měl na svědomí), akorát mě teda mrzí, že jsem ke konci odpadl a nemůžu tak zhodnotit všechny tři kapely.
         Hodnocení: LV 2+ (ach to publikum...), DKV 2 (Vanesso!)
Vráťa Filler


Zpět